Iława i Jeziorak kuszą ekspertów z branży IT

Iława i Jeziorak kuszą ekspertów z branży IT

Magazyn Travelist wskazał jezioro Jeziorak jako jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. A nawet więcej - ulokował je na trzecim miejscu prestiżowego rankingu, zaraz po Jeziorze Solińskim i Śniardwach. To, że najdłuższe jezioro w Polsce to doskonałe miejsce do wypoczynku, wiadomo od lat. Czy jest tak samo dobre jako miejsce do pracy? Warto się przekonać, tym bardziej, że coraz więcej osób wybiera je na swoje workation, czyli miejsce, gdzie da się połączyć pracę z odpoczynkiem i odpoczynek z pracą.

Czym dokładnie jest "workation"?

Workation to nic innego jak połączenie dwóch angielskich słów: "work" czyli "praca" oraz "vacation" czyli "wakacje". Gdyby zatem spróbować je przetłumaczyć na język polski, otrzymalibyśmy zbitkę słów "pracowakacje". W praktyce to po prostu połączenie pracy z wakacjami. I nie chodzi tu o to, by zamienić biuro na kawiarnię a krzesło na leżak, ale o to, by w jednym miejscu znaleźć komfort i możliwości połączenia jednego z drugim.

Workation nie jest, oczywiście, nowym zjawiskiem. Możliwość wykonywania pracy w sposób zdalny z różnych miejsc była jednak do tej pory raczej domeną freelancerów. Dopiero pandemia otworzyła więcej osób na zmiany, łącznie z pracodawcami, którzy stali się tu bardziej elastyczni. Oczywiście, nie wszyscy, chociażby z uwagi na specyfikę pracy, mogą sobie pozwolić na częste wyjazdy i pracę zdalną, ale coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z takiego rozwiązania. Tym bardziej, że wykształciły się różne formuły łączenia pracy i wakacji oraz obowiązków i relaksu.

W praktyce workation rozpatrywać trzeba w ujęciu krótko i długoterminowych. Mamy więc osoby, które zdecydują się na kilkutygodniowy urlop, na który zabiorą służbowy komputer i mniej lub bardziej systematycznie będą do niego zaglądać. Mamy też osoby, które po prostu zmienią miejsce zamieszkania na kilka czy kilkanaście tygodni i będą przede wszystkim pracować, a dopiero po pracy rozglądać się będą za relaksem i wypoczynkiem. Czy okolice jeziora Jeziorak odpowiedzą na potrzeby jednych i drugich?

Bliskość i dobra infrastruktura przewagą okolic Jezioraka

Jeziorak, a w zasadzie całe Pojezierze Iławskie z obszarem Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego to obszar atrakcyjny turystycznie. I do tego nie trzeba w zasadzie nikogo przekonywać. Ale podobnych lokalizacji, z nieskażoną przyrodą, łączących możliwość wypoczynku na wodzie i w lasach, jest więcej. Tym, co w sposób szczególny wyróżnia okolice Jezioraka to dostępność komunikacyjna. Można tam dojechać zarówno pociągiem, jak i samochodem. Podróż szybkim pociągiem z Warszawy do Iławy to zaledwie 1 godzina i 40 minut, z Gdańska połowę mniej. To często tyle, ile zajmuje podróż samochodem z podwarszawskich miejscowości do centrum stolicy. Warto dodać, że Iława, ważny węzeł kolejowy w północno-wschodniej Polsce, ma bezpośrednie połączenia kolejowe ze wszystkimi największymi polskimi miastami.

Druga sprawa to dobra infrastruktura. I chodzi tu nie tylko o hotele, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne z doskonałym dostępem do Internetu, ale też o infrastrukturę turystyczną: ścieżki i trasy rowerowe, wieże i tarasy widokowe, dobrze oznakowane szlaki piesze oraz mniejsze i większe przystanie żeglarskie. Gdy dołączmy do tego miejsca i atrakcje dostępne zarówno w okresie wiosenno-letnim i jesienno zimowym oraz różnego rodzaju wydarzenia, zarówno kulturalne, jak i rekreacyjne, które odbywają się w całym regionie, okaże się, że jest tu co robić w wolnym czasie.

Coraz więcej osób chce tu zamieszkać

Dla osób z centralnej Polski okolice Jezioraka, a przede wszystkim Iława to rzeczywiście dobre miejsce dłuższy pobyt. W ciągu ostatnich dwóch lat w największym mieście powiatu iławskiego osiedliło się wielu ekspertów z branży IT, branż kreatywnych i freelancerów, często z rodzinami, tworząc ciekawy ekosystem osób związanych z nowymi technologiami. Pracują zwykle dla firm i korporacji z centralnej Polski lub całkowicie na własny rachunek. Pracę wykonują z mieszkań i domów lub z Inkubatora Technologicznego, mającego coworking i specjalną ofertę dla branży IT. Można tam wynająć biurka i biura czy znaleźć dyskretną przestrzeń do przeprowadzenia wideorozmowy czy długiej rozmowy telefonicznej. Gdy potrzebują wyskoczyć do stolicy lub Trójmiasta, wsiadają w Pendolino i wracają jeszcze tego samego dnia. Podróż samochodem też nie jest problemem. Tuż przy granicy powiatu iławskiego znajdują się węzły dróg ekspresowych S5 i S7. Szybki i bezpieczny dojazd do Warszawy, Gdańska, Olsztyna, Torunia, Bydgoszczy, Poznania i Krakowa nie jest żadnym problemem.

Choć workation nie jest jeszcze tak popularny w Polsce, jak w Europie Zachodniej, powoli zyskuje swoich zwolenników. Trend pracy zdalnej, który przyspieszył w okresie pandemii i po niej, sprawił, że pracownicy coraz częściej chcą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca, nie tylko w ujęciu krótko, ale też długoterminowym. Część osób wybiera odległe lokalizacje, część szuka dla siebie odpowiednich miejsc w Polsce. Jedni szukają atrakcji, które wypełnią czas wolny, inni drudzy wybierają po prostu nieduże miejscowości łączące wysoką jakość usług i przestrzeni publicznej z dobrą infrastrukturą i możliwościami spędzania wolnego czasu.

Dla większości liczy się czas. A potrzeba okazjonalnego uczestniczenia w spotkaniach, zebraniach i naradach, na które trzeba dojechać, zachęca do wyboru miejsc oddalonych od siedzib firm o nie więcej niż 3 godziny drogi pociągiem lub samochodem.

Prowadzisz miejsce przyjazne pracy zdalnej na terenie Warmii i Mazur?

Tworzymy bazę miejsc do pracy zdalnej, coworkingów, urzędów i instytucji otoczenia biznesu oraz partnerów do tworzenia kreatywnych projektów biznesowych.

Wypełnij formularz

Rysunek przedstawiający mapę z umieszczonymi na niej pinami miejsc.