Workation zaczyna się w pociągu. Jak dojechać koleją na Warmię i Mazury?

Workation zaczyna się w pociągu. Jak dojechać koleją na Warmię i Mazury?

Dużym zainteresowaniem internautów cieszy się w ostatnim czasie interaktywna mapa opracowana przez pasjonata kartografii i kolei z Paryża. Użytkownik Twittera, znany jako benjamintd, pokazał, jak daleko i w jakim czasie można dojechać w ciągu maksymalnie 5 godzin drogami kolejowymi z lub do ważnych europejskich stacji węzłowych. Twórca, tworząc mapę, wziął pod uwagę także najważniejsze stacje węzłowe w Polsce, w tym te znajdujące się na Warmii i Mazurach: Iławę, Elbląg, Olsztyn i Ełk.

Mapa dostępna jest pod adresemhttps://chronotrains-eu.vercel.app. Aby zobaczyć, jak daleko lub w jakim czasie można dojechać z lub do danej stacji, należy najechać kursorem na wybraną miejscowość. Izochrony, czyli linie tworzące jednokolorowe obszary, pokażą w ten sposób fragmenty mapy o jednakowej osiągalności czasowej. W praktyce można sprawdzić, dokąd lub skąd uda się dojechać w mniej niż jedną lub w ciągu maksymalnie pięciu godzin podróży pociągiem.

Dane, które wykorzystano do stworzenia mapy, pochodzą z rozkładów dostarczonych przez koleje niemieckie. I dlatego mogą nieznacznie różnić się od danych rzeczywistych, które podlegają ciągłym zmianom. Z bardziej precyzyjnej analizy wynika, że różnice w rzeczywistym czasie podróży wynosić mogą nawet 30 minut - i w jedną, i w drugą stronę. Zasięgi prezentowane przez twórcę mapy są zatem większe niż te na mapie.

Dla przykładu: podróż z Iławy do Olsztyna i Gdańska potrwa, według mapy Benjamina, mniej niż godzinę (obszar oznaczony został na czerwono), ale już czas podróży do Warszawy potrwa więcej niż godzinę, jednak mniej niż dwie godziny (obszar oznaczony został na pomarańczowo). Dłużej potrwa podróż do Poznania (pomiędzy 3 a 4 godziny) a najdłużej do Krakowa i Wrocławia (pomiędzy 4 a 5 godzin).

Dane z aktualnych polskich rozkładów jazdy pociągów pokazują, że czas podróży potrafi być w rzeczywistości jeszcze krótszy. W rozkładzie jazdy z sierpnia 2022 roku najkrótsze połączenia kolejowe z Iławy Głównej do najważniejszych stacji w Polsce wyglądają następująco: Warszawa Centralna - 1:38h, Gdańsk Główny - 0:57h, Kraków Główny - 4:22h, Poznań Główny - 2:49h, Wrocław Główny - 4:45h.

Mapa Benjamina pokazuje na jeszcze jedną istotną rzecz: z Iławy można w ciągu 5 godzin dotrzeć do kolejowych stacji granicznych (lub odwrotnie). Warto też zwrócić uwagę na fakt, który nie wynika wprost z mapy: Iława ma bezpośrednie połączenia kolejowe z większością polskich miast zamieszkanych przez więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. I z nich, w zdecydowanej większości, także można dojechać do Iławy w mniej niż 5 godzin.

Warto wziąć te wszystkie okoliczności pod uwagę, planując wypoczynek lub poszukując idealnej lokalizacji do workation.

Prowadzisz miejsce przyjazne pracy zdalnej na terenie Warmii i Mazur?

Tworzymy bazę miejsc do pracy zdalnej, coworkingów, urzędów i instytucji otoczenia biznesu oraz partnerów do tworzenia kreatywnych projektów biznesowych.

Wypełnij formularz

Rysunek przedstawiający mapę z umieszczonymi na niej pinami miejsc.